Leasing jest bardzo popularną metodą finansowania majątku firmy, głównie samochody oraz maszyny i urządzenia. Co w przypadku gdy dochodzi do rozwodu? Gdy nie ma rozdzielności majątkowej?
Przez okres leasingu właścicielem jest firma finansująca środek trwały, głownie instytucja finansowa.
W trakcie trwania umowy leasingobiorca ma zagwarantowane korzystanie z danego przedmiotu oraz wykupu na koniec trwania umowy. Jeżeli dojdzie do wykupu w trakcie trwania małżeństwa to wchodzi on w skład majątku wspólnego i podlega normalnemu podziałowi. Sytuacja się zmienia gdy wykup następuje już po zakończeniu małżeństwa.
Sąd najwyższy w jednej ze spraw stwierdził:
„Objęcie majątkiem wspólnym uprawnień i roszczeń wynikających z umowy leasingu miało ten skutek, że konieczne było ich uwzględnienie przy ustalaniu składu majątku wspólnego. Późniejsze (mające miejsce już po ustaniu wspólności majątkowej) przekształcenie roszczenia o zakup ładowarko-koparki w prawo własności tej maszyny nie zmieniło wspólnego charakteru praw majątkowych stron, skoro bowiem roszczenie o nabycie niepodzielnego przedmiotu przysługiwało im wspólnie, to tak samo traktować należy prawo, które powstało w wyniku realizacji tego roszczenia, nawet jeśli nabycie własności nastąpiło w wyniku czynności podjętych przez jednego małżonka po ustaniu wspólności. W tym wypadku dokonanie zakupu stanowiło działanie mające na celu zachowanie wspólnego prawa.” (Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28.01.2015r., sygn. akt: II CSK 322/14)
Sad Najwyższy stwierdził, że nawet jeżeli wykup przedmiotu leasingu nastąpi po rozwodzie dalej stanowi on część majątku wspólnego. W tej sytuacji jeden z małżonków, który wykupił przedmiot umowy może ewentualnie wystąpić o zwrot połowy rat leasingowych zapłaconych po orzeczeniu rozwodu ( z chwilą ustanowienia rozwodu wygasa wspólnota majątkowa ).
Przy podziale majątku wspólnego, małżonkowi, który nie był stroną umowy i nie wykupił przedmiotu leasingu, nie przysługuje roszczenie o zwrot połowy uiszczonych w czasie trwania małżeństwa rat leasingowych z majątku wspólnego, a jedynie roszczenie o rozliczenie praw z leasingu – połowy wartości przedmiotu leasingu, ustalonej według cen i stanu istniejącego na dzień ustania małżeńskiej wspólności ustawowej. Druga strona umowy, która samodzielnie spłaciła po ustaniu małżeństwa pozostałą część rat leasingowych i dokonała wykupu przedmiotu leasingu za środki z majątku osobistego może skutecznie domagać się zwrotu połowy poczynionych wydatków. Dokonanie wykupu jest działaniem bezpośrednio zmierzającym do zachowania wspólnego prawa przysługującego małżonkom.
Zaciekawił cię tekst ? – Porównaj oferty przez naszą stronę i porozmawiaj z Autorem Artykułu.
Specjalista ds. Leasingu PorownywarkaLeasingowa.pl
kamil.swierczynski@porownywarka-leasingowa.pl
Infolinia Ogólnopolska: 327937301
Maksymalny czas w jakim otrzymasz odpowiedź to 3 godziny.* Czas liczony w dni robocze od 8:00 – 18:00.
Kalkulację otrzymasz na maila bezpośrednio z portalu PorownywarkaLeasingowa.pl