Leasing Finansowy Komu się Opłaca ?

 

Komu opłaca się leasing finansowy?

Leasing finansowy

Gdy mowa o leasingu, najczęściej sprawa dotyczy leasingu operacyjnego –  to on jest najczęściej wybieranym rodzajem leasingu w naszym kraju. Oprócz niego istnieje jednak także leasing finansowy. Czym różni się on od operacyjnego i w jakich sytuacjach jest bardziej opłacalny?

Leasing operacyjny a finansowy

W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca może całą wysokość raty — zarówno część odsetkową, jak i kapitałową — wliczyć w koszty prowadzonej działalności, co w rezultacie spowoduje znaczące obniżenie podstawy opodatkowania. Odpisów amortyzacyjnych dotyczących przedmiotu leasingu dokonuje natomiast leasingodawca.

Na koniec trwania umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot leasingu, ale nie ma takiego obowiązku. Podatek VAT przy leasingu operacyjnym płacony jest w cyklu comiesięcznym, doliczany jest do każdej raty. Istotny jest także czas trwania umowy — minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W przypadku leasingu finansowego leasingobiorca może wliczyć w koszty prowadzenia działalności tylko niewielką część raty miesięcznej — część odsetkową. Może jednak powiększyć koszty dzięki odpisom amortyzacyjnym. W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca amortyzuje przedmiot leasingu. Umowa leasingu finansowego zawsze zakłada, że na koniec jej trwania (tutaj czas jest w pełni dowolny, nie ma wymaganego minimum) to leasingobiorca zostaje właścicielem przedmiotu.

Znacząca różnica zachodzi także w kwestii rozliczenia podatku VAT. Leasingobiorca musi go zapłacić w całości jednorazowo wraz z pierwszą ratą. Szacuje się, że 80 – 90% umów leasingowych zawieranych w Polsce dotyczy leasingu operacyjnego. W jakich sytuacjach bardziej opłaca się jednak sięgnąć po leasing finansowy?

 

Jednorazowa amortyzacja leasingu finansowego

Leasing finansowy wybiorą firmy, które chcą skorzystać z przyspieszonej amortyzacji przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego to leasingodawca amortyzuje przedmiot, zaś w przypadku leasingu finansowego — leasingobiorca i może to zrobić na wszelkie, dostępne prawnie sposoby. Jednym z nich jest jednorazowa amortyzacja, pozwalająca skutecznie obniżyć podatek dochodowy w danym roku, dzięki jednorazowemu zaliczeniu w koszty wydatku o wysokiej wartości.

Jednorazowa amortyzacja to rodzaj pomocy de minimis. Musisz pamiętać o konieczności uzyskania zaświadczenia o skorzystaniu z tej formy pomocy. Jest ona dostępna tylko dla firm, które w danym roku rozpoczęły działalność oraz dla tzw. małych podatników — firm, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 1,2 mln euro. Maksymalna wysokość limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wynosi 50 tys. euro.

Jednorazowej amortyzacji podlegać może większość maszyn, urządzeń, narzędzi, przedmiotów, a także pojazdów. Wyjątkiem są jednak auta osobowe — w tym przypadku nie możesz skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Zakup przedmiotu o niższej stawce VAT

Leasing finansowy jest bardziej opłacalny od operacyjnego także w przypadku finansowania przedmiotów

Zakup sprzętu Medycznego 8% VAT

opodatkowanych preferencyjną stawką VAT 8 proc., np. sprzętu medycznego. Raty w leasingu operacyjnym zawsze powiększone są o 23 proc. VAT, niezależnie od stawki VAT, jaka obowiązuje na przedmiot leasingu. Leasing operacyjny traktowany jest bowiem jako usługa, a tego rodzaju usługi obłożone są 23% VAT.

W przypadku leasingu finansowego VAT jest płacony od razu, wraz z pierwszą ratą. Jego wysokość zależy od stawki podatku VAT na dany przedmiot, czyli za przedmioty opodatkowane 8-proc. stawką trzeba będzie odprowadzić 8 proc. podatek. Oznacza to, że leasing finansowy będzie w tego typu przypadkach tańszy od operacyjnego.

 

 

Leasing finansowy dla ryczałtowców i nievatowców

Leasing finansowy może być także bardziej opłacalny dla podatników, którzy zdecydowali się na rzadziej wybierane formy opodatkowania, np. ryczałt. Wówczas wysokość kosztów nie ma wpływu na wysokość płaconych podatków — tarcza podatkowa w postaci możliwości wliczenia całości raty przy leasingu operacyjnym w koszty traci tu zupełnie swoje korzyści.

Nad leasingiem finansowym mogą także mocniej zastanowić się firmy, które nie są płatnikami VAT. Nie będą one bowiem musiały „na dzień dobry” zapłacić podatku VAT od przedmiotu leasingu, co może być niemałym obciążeniem i minusem korzystania z leasingu finansowego dla tzw. vatowców. Będą mogły natomiast amortyzować przedmiot, traktując jako cenę jego wartość brutto.

Dowolny czas trwania umowy

Leasing finansowy będzie także korzystniejszy dla firm, którym zależy na krótkim czasie trwania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego może to być niemożliwe — minimalny czas trwania umowy to 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu. W przypadku leasingu finansowego — czas trwania umowy jest dowolny.

 

Auto Artykułu: Bartosz Ortyl – Specjalista ds. Leasingu Porownywarka Leasingowa

Dodaj komentarz

Close Menu