Jaki leasing dla nievatowca ?

Warto wiedzieć, że leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu środków trwałych również dla nievatowca. Firmy, które nie są zobowiązane do płacenia podatku VAT, chętnie z niego korzystają. Umowa leasingowa przynosi wiele korzyści podatkowych i może być opłacalna dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości prowadzonej działalności.

Jedną z korzyści, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość odliczenia VAT-u po przekroczeniu progu 200 000 zł obrotu. Często przedsiębiorcy myślą, że jako nievatowiec nie mogą skorzystać z tej formy finansowania, ale tak nie jest. Jeśli nie jesteś zobowiązany do płacenia podatku VAT, cała kwota brutto z faktury leasingowej może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Leasingodawcy wystawiają takie faktury co miesiąc.

Najlepszy rodzaj leasingu dla nievatowca

Jeśli poszukujesz najlepszej oferty leasingowej, będziesz wybierał pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Jaki leasing dla nievatowca ? W przypadku przedmiotów kupowanych na pełny VAT – zdecydowanie polecamy leasing operacyjny.

Dlaczego leasing operacyjny jest najlepszą opcją dla nievatowca?

W leasingu finansowym (kiedy kupujesz przedmiot na fakturę VAT), jest on naliczony w całości i musisz go zapłacić od razu po podpisaniu umowy, bez możliwości jego odliczenia. W leasingu operacyjnym, VAT jest naliczany stopniowo i zawsze zawiera się w każdej raty. Pamiętaj, że do kosztów uzyskania przychodu zaliczasz kwotę brutto z każdej faktury, więc naliczanie VAT-u do pojedynczych rat jest bardziej korzystne.

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami, leasing operacyjny traktuje się jak usługę, co oznacza, że zawsze wiąże się z podatkiem VAT w wysokości 23%. Opcja finansowania jest korzystniejsza dla podatników VAT, którzy chcą sfinansować środki trwałe objęte obniżoną stawką podatkową. W leasingu operacyjnym podatek VAT wynosi zawsze 23%, a w leasingu finansowym tyle, ile wynosi stawka przedmiotu umowy.

Pożyczka leasingowa alternatywą dla nievatowca

Czy wiesz, że dla osób zwolnionych z podatku VAT istnieje ciekawa alternatywa dla leasingu? Nazywa się to pożyczka leasingowa i jest szczególnie popularna wśród lekarzy i innych wolnych zawodów, które nie są vatowcami. Jak działa?

Jeżeli kupujesz samochód, faktura jest wystawiana na twoją firmę, a taki samochód jest w dowodzie zarejestrowany na ciebie. Firma leasingowa finansuje taki przedmiot w kwocie brutto razem z VATEM. Nie maż obowiązu zapłaty VATU z góry. Podobnie jest kiedy kupujesz maszyny i urządzenia – tutaj amortyzujesz przedmiot jak przy zakupie za gotówkę – a w koszty wrzucasz odsetki i amortyzację.

Istnieje jeszcze jedna korzyść, która zachęca do skorzystania z pożyczki. Możesz wynegocjować krótszy okres umowy niż w przypadku leasingu operacyjnego. Tam okres ten musi wynosić przynajmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, podczas gdy w przypadku pożyczki nie ma takiego wymogu.

Samochód VAT MARŻA, a VAT

To jedyny przypadek kiedy będziesz zmuszony do zakupu samochodu w leasingu finansowym lub pożyczce leasingowej. Nie ma tutaj alternatywy. Taki przedmiot kupujesz bez VAT-u, a w takim przypadku odpada leasing operacyjny. W leasingu operacyjnym można sfinansować wyłącznie przedmiotu sprzedawane na pełnym Vacie. Jeżeli jednak jesteś nievatowcem to ta sytuacja jest dla ciebie neutralna, wybierz pożyczkę leasingową lub leasing finansowy.

Jak znaleźć najlepszą ofertę dla leasingu nievatowca?

Jesteś w najlepszym miejscu, aby sprawdzić oferty leasingu wielu banków. To czy jesteś płatnikiem vat, nie ma wpływu na procedurę leasingu i ofertę leasingową. Wśród firm które znajdziesz na stronie Porownywarkaleasingowa.pl nie mamy wyłączeń w tym zakresie. Jeżeli reprezentujesz tzw. wolny zawód lub zawód medyczny możesz liczyć nawet na korzystniejsze warunki. Sprawdź ofertę w naszym kalkulatorze TUTAJ

ZAMÓW KONTAKT

Chcesz porozmawiać ze specjalistą ds. leasingu ? Zostaw kontakt do siebie, a oddzwonimy! Pracujemy codziennie od Poniedziałku do Piątku od 9:00 do 17:00 Dla nas nie ma trudnych pytań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat procedury, podatków, optymalizacji oferty ? Jesteśmy dla ciebie.

Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny i mailowy z przedstawicielem PorownywarkaLeasingowa.pl Zgoda jest bezterminowa i możesz ją wycofać w każdym momencie wysyłając wiadomość na adres biuro@porownywarka-leasingowa.pl w treści wycofując zgodę z podaniem danych jakich dotyczy tj. adres e-mail i numer telefonu.