Leasing. Stała stopa oprocentowania

Leasing. Stała stopa oprocentowania

poniedziałek, 22 listopada, 2021

Leasing stała stopa oprocentowania. Planując zakup samochodu w leasing, weryfikujemy koszt leasingu, oraz ratę. Czasami oferta leasingowa jest konstruowana w taki sposób, aby rata nie przekroczyła określonej wartości. Wielu z nas przyzwyczajonych przez ostanie lata do w miarę stabilnej sytuacji na rynku zapomniało, że rata leasingu praktycznie we wszystkich firmach leasingowych jest zmienna i nie tyle może spadać co rosnąć. Co jest za to odpowiedzialne? Bazowa stopa procentowa, czyli WIBOR.

Co to właściwie jest WIBOR ?

W ostatnim czasie większość osób które choć trochę interesują się sytuacją na rynku finansów, lub np. mają kredyt hipotecznym słyszało o podniesieniu, kolejny raz, przez Radę Polityki Pieniężnej, stóp procentowych. Ale czym tak naprawdę są stopy procentowe? Czym jest WIBOR? Ujmując najprościej, WIBOR (skrót pochodzący od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate) to oprocentowanie, w ramach którego udzielane są pożyczki pomiędzy bankami na naszym rodzimym rynku.

Sprawdź leasing ze stałą stopą procentową

Warto zauważyć, że wysokość tego wskaźnika jest zmienna i ustalana codziennie o godzinie 11:00, na podstawie danych dostarczanych przez banki.  Informacja ta jest istotna dla całej gospodarki.

Jaki realny wpływ na wysokość raty leasingu ma zmiana WIBORU ?

Kiedy już negocjując ofertę leasingu znalazłeś najtańszą, prawdopodobnie nie zastanawiałeś się czy oferta jest skonstruowana o WIBOR 1M lub 3M, a już prawie na pewno nie brałeś pod uwagę oferty na stałej (niezmiennej) stopie procentowej z kilku powodów. Pierwszy to fakt że przez ostatnie lata Wibor raczej spadał, a drugi to taki że oferty na stałej stopie procentowej są droższe od tych opartych o WIBOR. Wynika to bezpośrednio z faktu, że bank przyjmując stałą stopę procentową kalkuluje ryzyko związane z ewentualnym wzrostem WIBOR w okresie twojego leasingu. Niestety obecnie Wibor rośnie i wynegocjowane lub ustalone do tej pory raty leasingu zaczną rosnąć co może być problemem dla wielu leasingobiorców.

Jak może się zmienić sytuacja w nadchodzących latach ?

Prognozy ekonomistów nie są optymistyczne ! Są eksperci którzy prognozują wzrost WIBORU w 2022 roku do poziomu 4% i nie mówią o końcu roku, a raczej jego połowie. Zatem rata leasingu wynegocjowana teraz ni jak się ma do tej którą będziemy płacić w przyszłości. Czy prognozy są realne i można brać je poważnie pod uwagę ? Zerknijmy na historyczne wartości WIBORU:

WIBOR 3M w październiku 2008 (najwyższy) – 6.86%
WIBOR 3M we wrześniu 2021 (przed podwyżką) – 0.24%
Sprawdź leasing ze stałą stopą procentową

Leasing. Stała stopa oprocentowania. Jaką ratę leasingu będę płacił w przyszłości ?

Oprocentowanie na Obecnym poziomie: RATA 1100,00 zł netto
Oprocentowanie wzrasta o:

+0,50% Rata rośnie do 1150,69 zł netto
+1,00% Rata rośnie do 1202,50 zł netto
+1,50% Rata Rośnie do 1255,60 zł netto
+2,00 % Rata Rośnie do 1309,99 zł netto
+2,50% Rata Rośnie do 1365,63 zł netto
+3,00% Rata Rośnie do 1422,50 zł netto
+4,00% Rata rośnie do 1539,81 zł netto
+5,00% Rata rośnie do 1661,70 zł netto

Dodatkowo jeżeli mas obecnie leasing na poziomie np. 104,99 % to każda miana o 0,5% czy kolejne procenty podraża twoją ofertę leasingu i niestety nie masz na to wpływu. Jednak czy na pewno?

Czy opłaca się szukać ofert na Stałej stopie procentowej ?

Leasing stała stopa oprocentowania to wyjątkowo poszukiwana oferta na rynku. Gwarantuje ona stałą ratę przez cały okres leasingu i tym samym gwarancje, że to co wynegocjowałeś dzisiaj będzie obowiązywało do końca trwania twojej umowy leasingu. Jeżeli dodamy do tego fakt, że oferta na starcie jest bardzo atrakcyjna to mamy idealną sytuację w której branie pod uwagę ofert opartych na WIBOR jest nieuzasadnione pod względem logiki.
Sprawdź leasing ze stałą stopą procentową

Leasing. Stała stopa oprocentowania

Uwaga na platformie PorownywarkaLeasingowa.pl, oraz u naszych partnerów dostępna jest taka propozycja leasingu skierowana głównie na samochody nowe. Jeżeli jesteś na etapie analizy ofert z rynku warto zapytać o tę ofertę i porównać ją. W świetle szalejącej inflacji wszystko drożeje, ale jak się okazuje jest rozwiązanie, aby rata leasingu była na niezmiennie niskim poziomie.
Sprawdź leasing ze stałą stopą procentową
Koniecznie zapytaj o ofertę na stałej stopie procentowej na nowe auta, jeżeli interesuje Cię leasing na pojazd używany skontaktuj się z nami.

Nie warto szukać ofert leasingu na własną rękę

To cię może zainteresować