fbpx

  Jak ugryźć OW ?– czyli o co chodzi z opłatą wstępną w leasingu samochodu?

Czynsz inicjalny – to inaczej właśnie opłata wstępna . Czyli nic innego jak nasz udział własny w finansowaniu .

Opłata własna jest zazwyczaj wymagana podczas zawierania umów leasingowych pomiędzy stronami transakcji .

Wysokość OW zależna  jest  między innymi od rodzaju, wieku oraz stanu przedmiotu umowy, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 1% a maksymalnie 45%. Niektórzy leasingodawcy proponują swoim klientom nawet 0% opłaty własnej- są to jednak sporadyczne przypadki. 

KIEDY MUSIMY ZAPŁACIĆ? – jedno z pierwszych pytań klientów

Czynsz inicjalny uiszcza się zazwyczaj zaraz po podpisaniu umowy – dlaczego?

A no dlatego, że większość leasingodawców traktuję umowę jako nie kompletną i wymaga, aby razem z podpisaną umową było potwierdzenie zapłaty za OW. Właśnie podpisana umowa i wpłacona opłata wstępna gwarantuje nam niezmienność warunków. Najważniejsze jest to najczęściej, kiedy czekamy na samochód. Mamy już zamówione auto, ale jego odbiór będzie nas czekał dopiero za kilka miesięcy. Warto nie odkładać tak ważnej decyzji jaką jest finansowanie na sam koniec. Najlepiej zabrać się za szukanie oferty jak najwcześniej. Jeśli znajdziemy bardzo dobrą ofertę , możemy śmiało podpisać umowę , wpłacić OW i spokojnie czekać na samochód.

Czy warto więc „zamrażać” gotówkę i czekać kilka miesięcy na odbiór auta?

Odpowiedź powinna być uzależniona od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Dlatego warto, aby specjalista do spraw leasingu faktycznie zwrócił uwagę na oczekiwania klienta.

Jeśli klient nie ma nic przeciwko, aby wpłacić zakładaną sumę początkową i czekać – to świetnie. A może klient potrzebuje zrobić koszt w firmie właśnie w tym miesiącu i to będzie dla niego dobre rozwiązanie. 

A co jeśli klient nie ma zbędnej gotówki i zamiast ją „ zamrażać” na np. 4 miesiące, mógłby ją zainwestować ? Doskonałą propozycją może okazać się tzw. harmonogram własny.

Klientowi może zależeć, aby OW była wysoka, by suma opłat leasingu była jak najniższa, a jednoczenie nie chcę by jego gotówka leżała na koncie leasingodawcy przez czas oczekiwania na samochód – może np. obniżyć  początkową opłatę do minimum. Jeśli auto jest nowe, a firma nie jest początkująca opłata ta najczęściej może wynosić 1%. Natomiast w harmonogramie indywidualnym ustalić jako pierwszą ratę znacznie wyższą kwotę – tak, aby odpowiadała wartością zakładanej sumie czynszu inicjalnego. Rozwiązania są różne , u różnych leasingodawców – dlatego szukajmy odpowiednio wcześniej

JAK MAM USTALIĆ WYSOKOŚĆ OPŁATY WŁASNEJ?

Opłatę własną leasingobiorcy ustalają sobie sami. Jednakże, aby otrzymać zgodę na zaproponowane przez siebie parametry , muszą mieścić się one w określonych ramach i spełniać pewne warunki. Najprościej rzecz ujmując tak jak pisałam wyżej OW powinna wynosić o 1 do 45% . Jaką wysokość masz ustalić drogi kliencie skoro przedział jest, aż tak duży?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań które pomogą nam w podjęciu decyzji.

  1. Czy samochód jest nowy czy używany- jeśli nowy możemy starać się o 1% czynszu , jeśli używany zazwyczaj leasingodawcy wymagają 10% OW.
  2. Czy firma jest świeża czy może ma już dłuższy staż ? – jeśli działalność jest początkująca to opłata własna powinna wynosić minimum 20% 
  3. Czy potrzebuję kosztu w firmie od razu – jeśli tak to jak dużego?
  4. Czy mam na tyle wolnych środków , aby zrobić wyższy wkład własny? – należy pamiętać o kosztach dodatkowych tj. np. ubezpieczenie , rejestracja i inne

Oczywiście wysoka opłata własna generuje dużo korzyści : np. zalicza się ją praktycznie w całości w koszty uzyskania przychodu przez firmę w miesiącu jej wpłaty, obniża koszt leasingu,  oraz jeśli opłata ta jest wysoka łatwiej jest nam uzyskać decyzję pozytywną- gdyż wzrasta wartość kredytowa leasingobiorcy.

Jednak wsłuchajmy się w nasze potrzeby i możliwości – aby podjąć świadomą i jak najlepszą decyzję

                Na koniec oczywiście dodam, że są wyjątki i możliwości odstępstwa w każdego przyjętego standardu – do każdego tematu i klienta należy podejść indywidualnie – wtedy można uzyskać zgodę na warunki które chcieliśmy – a inni mówili ze się nie da

Zaciekawił cię tekst ? – Porównaj oferty przez naszą stronę i porozmawiaj z Autorem Artykułu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
EWA GRAFKA

EWA GRAFKA

Specjalista ds. Leasingu portalu PorownywarkaLeasingowa.pl

Pierwsza Polska Porównywarka Leasingowa made by Grupa Auto Finanse Sp. Z O.O. NIP:9542754941  KRS0000556146 40-635Katowice ul. Jankego 54

ZAGADNIENIA

  • Operacyjny
  • Finansowy
  • Pożyczka Leasingowa
  • Sprawdź Zdolność Kredytową
  • Wniosek Leasingowy

KONTAK

Infolinia Ogólnopolska: 327937301 

PARAMETRY KALKULACJI

Wszystko OK

Firmy LEASINGOWE - przygotowują odpowiedź na twoje ZAPYTANIE

Maksymalny czas w jakim otrzymasz odpowiedź to 3 godziny.* Czas liczony w dni robocze od 8:00 – 18:00. 

Kalkulację otrzymasz na maila bezpośrednio z portalu PorownywarkaLeasingowa.pl