fbpx

Leasing może mieć na imię pożyczka.

Przedsiębiorcy korzystają z leasingu już od lat na wielką skalę. Przez ostatnie ćwierć wieku ta forma finansowania rosła średnio o 19 proc. rocznie. Ale firmy leasingowe doszły do wniosku, że nie dla wszystkich tradycyjny leasing jest najbardziej korzystny. I dostarczyły nowy produkt – pożyczkę leasingową. A ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem małych firm. Zainteresowanie to mało powiedziane, bo od kilku lat pożyczka leasingowa robi na polskim rynku karierę. Dlaczego? Bo jest bardzo wygodnym sposobem finansowania. W zeszłym roku polskie firmy leasingowe udzieliły pożyczek na 11,1 mld zł, co stanowiło ponad 13 proc. całego rynku leasingu. Od kilku lat także zainteresowanie pożyczką leasingową rośnie o kilkanaście procent rocznie. Dlaczego?

pożyczka leasingowa

 

 

             Z kredytem jesteśmy od lat oswojeni. Pożyczka leasingowa jest hybrydą – tworem pomiędzy leasingiem a kredytem. Hybryda ta łączy różne cechy obu produktów i zaciera twarde granice pomiędzy nimi. Co ciekawe, jako produkt finansowy powstała w dość osobliwych okolicznościach. Firmy leasingowe zaczęły udzielać pożyczek gdy w Polsce ruszyły unijne dotacje dla przedsiębiorstw. Dlaczego? Dotacje nie można uzyskać pod leasing, ale pod konkretny przedmiot, którego wnioskodawca jest właścicielem. Pożyczka zatem sprawdziła się w tej sytuacji doskonale, a właściciele firm zaakceptowali ją jako skuteczne rozwiązanie.

Nie znaczy to, że dotacji unijnych w ogóle nie będzie, ale już w tej perspektywie budżetowej jest ich znacznie mniej niż w poprzedniej. W kolejnej będzie jeszcze mniej. Unia postawiła na inne sposoby wspierania zwłaszcza małych i średnich firm. Dotacje będą zastępowane przez tzw. instrumenty zwrotne – czyli korzystny kredyt lub leasing, a unijne gwarancje będą pokrywać część ryzyka i przyczyniać do obniżenia ceny. Na tym właśnie polega trwający program COSME, w ramach którego przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o kolejne już 1,5 mld zł finansowania leasingiem na preferencyjnych warunkach. Czy to znaczy, że pożyczka leasingowa będzie stopniowo schodzić ze sceny z dotacjami zanim stała się gwiazdą nie tylko wschodzącą? Wcale nie. Ma przed sobą sporą przyszłość. Ma wiele zalet także i wtedy, kiedy nie jest udzielana “pod dotacje”. Jakie są zatem te zalety?

Pożyczką leasingową można sfinansować praktycznie wszystko to, co można wziąć w leasing. A więc różnego rodzaju maszyny, w tym budowlane i rolnicze, wyposażenie firmy w sprzęt IT, kupić sprzęt medyczny, samochody ciężarowe i osobowe. Nie można jej jednak przeznaczyć na dowolny cel, jak kredyty gotówkowe, nie można finansować z niej bieżącej działalności, obrotu, czy innych zobowiązań. Popatrzmy na taki przykład. Bierzesz w leasing – powiedzmy – auto. Najczęściej dzieje się to tak, że od dealera kupuje je firma leasingowa. Pozostaje ona właścicielem samochodu do ostatecznego wykupu. Gdy bierzesz pożyczkę leasingową, stajesz się właścicielem samochodu od razu. I – w ramach obowiązujących przepisów – amortyzujesz przedmiot zgodnie z przepisami, a auto stanowi majątek firmy. A raty pożyczki – zgodnie z ustalonym harmonogramem – spłacasz tak, jak zwyczajny kredyt. Oczywiście traktując odsetki jako koszt podatkowy.

Pożycza oznacza krótszy okres finansowania. Dla samochodu w leasingu minimalny okres finansowania wnikający z amortyzacji to 24 miesiące dla pożyci nie ma takich ograniczeń. Czyli pożyczka może być przyznana na krótszy okres czasu. Dlaczego zatem nie kredyt? Nad kredytem bankowym pożyczka leasingowa też ma pewne przewagi. Pożyczka charakteryzuje się prostszym procesem aplikacyjnym niż kredyt. Dodatkowo oferuje elastyczny harmonogram spłat, dopasowany do potrzeb działalności klienta. Wybór opcji jest zatem bardzo duży i nie ustępuje pod tym względem kredytowi.

 

Ta beczka miodu musi mieć także swoją łyżkę dziegciu. Bo największa wada pożyczki polega na tym, że zdecydowana większość firm leasingowych zgłasza zobowiązanie pożyczkobiorcy do Biura Informacji Kredytowej. O ile więc leasing nie obniża zdolności kredytowej firmy, pożyczka leasingowa – niestety tak (ale jeżeli już to tylko jednoosobowe działalności). Nie jest tajemnicą, że przepisy podatkowe do niedawna faworyzowały leasing. Od tego roku pole gry pomiędzy pożyczką a leasingiem już się wyrównało – choć niektórzy specjaliści od podatków twierdzą, że nie całkiem. Wcześniej leasing miał wyraźna przewagę nad pożyczką, gdyż dawał znacznie większe przywileje podatkowe.

Pożyczka – podobnie jak kredyt – daje możliwość jednorazowego odliczenia VAT (w takiej części, o jakiej mówią przepisy) oraz – również z ograniczeniami wynikającymi z przepisów – jednorazowej amortyzacji środka trwałego. Opłacalne jest to, gdy firma decyduje się by jednorazowo rozliczyć znaczący koszt. Potem już jest też tak samo jak w przypadku każdego kredytu – kosztem podatkowym są części odsetkowe raty. Pożyczka leasingowa, choć daje takie korzyści podatkowe jak kredyt, ma nad nim jeszcze jedną istotną przewagę. Firma, która chce wziąć w banku kredyt, musi przynajmniej kilka lat istnieć na rynku i wyrobić sobie tzw. historię kredytową. Ten problem ze zdobyciem finansowania ma cała “młoda” i innowacyjna gospodarka. Tymczasem z pożyczki leasingowej mogą skorzystać nie tylko istniejące od lat przedsiębiorstwa, ale także nowo powstałe firmy. Firmy leasingowe oceniają zdolność kredytową nieco inaczej niż banki, bo nie są skrępowane aż tak restrykcyjnymi przepisami oraz zabezpieczają się finansowanym aktywem. Dlatego ich wymagania dokumentacji od firmy – w porównaniu np. do klasycznego kredytu samochodowego – są mniejsze, procedury szybsze i bardziej uproszczone.

Zaciekawił cię tekst ? – Porównaj oferty przez naszą stronę i porozmawiaj z Autorem Artykułu.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Bartosz Ortyl

Bartosz Ortyl

Specjalista ds. Leasingu portalu PorownywarkaLeasingowa.pl

Pierwsza Polska Porównywarka Leasingowa made by Grupa Auto Finanse Sp. Z O.O. NIP:9542754941  KRS0000556146 40-635Katowice ul. Jankego 54

ZAGADNIENIA

  • Operacyjny
  • Finansowy
  • Pożyczka Leasingowa
  • Sprawdź Zdolność Kredytową
  • Wniosek Leasingowy

KONTAK

Infolinia Ogólnopolska: 327937301 

PARAMETRY KALKULACJI

Wszystko OK

Firmy LEASINGOWE - przygotowują odpowiedź na twoje ZAPYTANIE

Maksymalny czas w jakim otrzymasz odpowiedź to 3 godziny.* Czas liczony w dni robocze od 8:00 – 18:00. 

Kalkulację otrzymasz na maila bezpośrednio z portalu PorownywarkaLeasingowa.pl