Ubezpieczenia obowiązkowe – o których musisz pamiętać?

Ubezpieczenia obowiązkowe – o których musisz pamiętać?

środa, 9 czerwca, 2021

Do 7800 zł – tyle maksymalnie może wynieść kara za brak ubezpieczenia pojazdu mechanicznego. Kierowcy doskonale wiedzą, jak ważne jest, by posiadać aktualną polisę OC. Jakie jeszcze są ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce i co musisz o nich wiedzieć przed zawarciem? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Jakie są ubezpieczenia obowiązkowe?

Ubezpieczenie obowiązkowe to takie ubezpieczenie, w odniesieniu do którego prawo nakazuje je wykupić. W Polsce zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych. O jakie konkretnie ubezpieczenia chodzi? Wykupienie polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu, nawet w sytuacji, gdy samochód stoi nieuważny w garażu. Jednak czy OC to jedyne ubezpieczenie obowiązkowe? Nie, w Polsce obowiązkowe są jeszcze: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od zdarzeń losowych oraz od ognia. Jednak, jako że to właśnie ubezpieczenie OC właściciela pojazdu dotyczy najszerszej grupy społeczeństwa, to na nim skupimy się w dzisiejszym artykule.

Polisa komunikacyjna, czyli popularne OC, obowiązuje wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych: samochodów, motocykli, traktorów, a także quadów. Nasuwa się pytanie: jak wśród wielu ofert ubezpieczycieli wybrać tę najkorzystniejszą? Warto skorzystać z popularnych kalkulatorów OC. Jednym z nich jest kalkulator OC dostępny na stronie https://www.mfind.pl/

Przed czym chroni polisa komunikacyjna?

Ubezpieczenie OC chroni wszystkich poszkodowanych podczas kolizji drogowej. Co to dokładnie oznacza? Jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje szkodę, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z polisy ubezpieczonego. Ważne jest, aby mieć świadomość, że pieniądze mogą być przeznaczone zarówno na naprawę samochodu, jak i na pokrycie kosztów leczenia poszkodowanego, którego zdrowie ucierpiało wskutek wypadku. Celem polisy jest ochrona ofiar wypadków, tak więc jeśli wskutek wypadku ucierpiał sprawca, jego polisa pokryje również wydatki z jego strony. Jeśli sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy komunikacyjnej, koszty naprawy samochodu i koszty leczenia poszkodowanego będzie musiał pokryć z własnej kieszeni, a także zapłaci karę za brak ważnego OC, której wysokość jest zależna od kategorii posiadanego pojazdu, jak również czasu, w którym pojazd nie miał ważnej polisy.

Poza ubezpieczeniami obowiązkowymi w Polsce są jeszcze ubezpieczenia dobrowolne, których wykupienie, jak sama nazwa wskazuje, zależą od woli i inicjatywy ubezpieczonego. Przykłady? Jest to m.in. AC, które chroni samochód i jego wyposażenie przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Loteria urodzinowa Generali

Z okazji swoich 190. urodzin Generali przygotowało bowiem dla swoich klientów loterię. Do wygrania jest pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz ponad 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Wystarczy w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, kupić lub wznowić polisę komunikacyjną w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy trzeba jedynie zarejestrować się na stronie loterii. Więcej na ten temat mówi regulamin loterii.

Nie warto szukać ofert leasingu na własną rękę

To cię może zainteresować