Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?

niedziela, 28 listopada, 2021
Nie jest tajemnicą, że młodzi kierowcy bardzo często muszą sporo płacić za ubezpieczenie OC. Czy istnieje sposób na tanie OC dla mniej doświadczonych kierowców? Oczywiście, że tak!

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ustalaniu wysokości składek dla swoich klientów – również w przypadku OC, mimo że jego zakres jest zawsze identyczny. W ten sposób ubezpieczyciele chronią się na wypadek spowodowania kolizji przez kierowcę. Statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości – to właśnie młodzi kierowcy, niemający zbyt dużego doświadczenia za kierownicą, powodują najwięcej wypadków. Szczególnie wysokie ryzyko istnieje w przypadku kierowców w wieku 18-24 lata – czyli tych, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. Dodatkowo młodzi kierowcy – oprócz brak doświadczenia – często jeżdżą brawurowo i przekraczają prędkość. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe starają się zabezpieczyć, wymagając od młodych kierowców opłacania wyższych składek.

Nie należy jednak generalizować. Nie zawsze młodzi kierowcy jeżdżą nieostrożnie. Wiele młodych osób zachowuje bardzo dużą odporność na drodze, mając na uwadze swój brak doświadczenia. Takie osoby z pewnością zastanawiają się, jak znaleźć tanie OC.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?

Tanie OC dla młodych kierowców – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Jednym z najlepszych sposobów na tanie OC dla młodych kierowców jest skorzystanie z kalkulatora OC. To proste narzędzie, a korzystanie z niego nie powinno przysporzyć żadnych problemów, w szczególności osobom młodym. Na samym początku należy uzupełnić formularz, w którym pojawiają się pytania o wiek, okres posiadania prawa jazdy, o miejsce zamieszkania, a także o sam pojazd. Na tej podstawie kalkulator OC dokonuje kalkulacji, a następnie przygotowuje zestawienie ofert OC w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Młody kierowca może dokładnie przeanalizować to zestawienie, a następnie wybrać tę ofertę, która będzie najbardziej korzystna. Może okazać się, że OC dla młodego kierowcy wcale nie będzie tak drogie, jak początkowo przypuszczał. Co istotne, w kalkulatorze OC można również dokonać wygodnego i bezpiecznego zakupu OC.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak zaoszczędzić?

Nie bez znaczenia jest też to, jakim pojazdem porusza się młody kierowca. Z uwagi na brak doświadczenia, warto zdecydować się na auto z nieco mniejszym silnikiem, które przeznaczone jest głównie do jazdy miejskiej. Dzięki temu ubezpieczyciel z pewnością spojrzy na młodego kierowcę nieco łaskawszym okiem, ponieważ nie będzie martwił się o nadmierne prędkości czy zbyt niebezpieczną jazdę. Po kilku latach, kiedy młody kierowca nabierze doświadczenia, a przy okazji zgromadzi sporo zniżek, można rozważyć zakup szybszego auta z większym silnikiem.

porowneo

Podsumowanie

Jak widać, ubezpieczenie OC dla młodych kierowców nie musi być drogie. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i rozsądnie wybrać pierwszy samochodów, a cena OC może okazać się zaskakująco korzystna.

Nie warto szukać ofert leasingu na własną rękę

To cię może zainteresować