Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne w 2023 roku

Jeśli wykupiłeś samochód z leasingu na cele prywatne, to jako właściciel możesz go też sprzedać. Czy jednak możesz uniknąć zapłacenia podatku dochodowego i VAT od takiej transakcji ?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu?

(dot. wykup samochodu z leasingu na cele prywatne) Obowiązujące od 2022 roku przepisy mówią wyraźnie, że jeśli sprzedaż takie auto przed upływem 6 lat – licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wykupiony z leasingu na cele prywatne – będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Taka transakcja jest traktowana jak sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. To znacząca zmiana względem wcześniejszych przepisów, (przed 2022 rokiem) kiedy ten obowiązek powstawał tylko w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy.

Wykup samochodu z leasingu na cele prywatne, a podatek VAT

O ile sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu, przed upływem 6 lat nie pozwoli nam uniknąć zapłacenia podatku dochodowego (zmiana przepisów w 2022 roku), to sprawa z VATem ma się nieco inaczej. Wykupując samochód z leasingu na cele prywatne nie korzystamy z prawa do odliczenia VAT, w tym momencie sprzedaż tego samochodu z majątku osobistego osoby fizycznej, (prowadzącej działalność gospodarczą), nie może stanowić podstawy do opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług. Warunkiem jest że dana osoba fizyczna realizuje taką sprzedaż okazjonalnie. Taka czynność nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W takiej sytuacji czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna – Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)

Przedstawione w artykule sytuacje dotyczą wyłącznie wykupu samochodu z leasingu na cele prywatne.

Sprawdź najlepsze oferty leasingu na naszej stronie i porozmawiaj z ekspertami.

ZAMÓW KONTAKT

Chcesz porozmawiać ze specjalistą ds. leasingu ? Zostaw kontakt do siebie, a oddzwonimy! Pracujemy codziennie od Poniedziałku do Piątku od 9:00 do 17:00 Dla nas nie ma trudnych pytań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat procedury, podatków, optymalizacji oferty ? Jesteśmy dla ciebie.

Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny i mailowy z przedstawicielem PorownywarkaLeasingowa.pl Zgoda jest bezterminowa i możesz ją wycofać w każdym momencie wysyłając wiadomość na adres biuro@porownywarka-leasingowa.pl w treści wycofując zgodę z podaniem danych jakich dotyczy tj. adres e-mail i numer telefonu.