Ubezpieczenie w leasingu- wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie w leasingu to ważna kwestia, która zabezpiecza leasingodawcę i leasingobiorcę. Jakie są najczęstsze wymagania leasingu, jak rozliczać koszty, na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak to wygląda?

Stosownie do umowy zawartej między stronami, jako leasingobiorca musimy zadbać o wykupienie ubezpieczenia dla samochodu objętego leasingiem. Zawsze wymagany jest pełny pakiet AC/OC. Leasingodawca często proponuje ofertę ubezpieczeniową, jednak wielu klientów decyduje się samodzielnie zakupić polisę AC, korzystając z niższych cen i szerszego wyboru ubezpieczycieli. Leasingodawca wymaga określonego zakresu ubezpieczenia, zgodnie z zapisami umowy.

Wiele firm leasingowych określa, jaką wartość powinna mieć suma ubezpieczenia na polisie (np. wartość rynkową lub fakturową pojazdu). Większość wymagań dotyczy głównie ubezpieczenia Autocasco. Przy samodzielnym poszukiwaniu polisy warto zwrócić uwagę na:

 • wysokość udziału własnego (czasami umowa określa, że część kosztów naprawy z AC pokrywa leasingobiorca);
 • czy należy wykupić stałą sumę ubezpieczenia lub ubezpieczenie GAP;
 • jaki zakres terytorialny powinno obejmować ubezpieczenie;
 • jak są uregulowane wymogi dotyczące amortyzacji części samochodowych;
 • jaka metoda naprawy pojazdu powinna być wybrana;
 • kto powinien być wskazany jako Ubezpieczający na polisie;
 • czy wymagane są dodatkowe klauzule (np. dotyczące używania auta jako taksówki itp.).

Jakie firmy ubezpieczeniowe akceptują firmy leasingowe.

Większość firm leasingowych ma szeroki zakres firm ubezpieczeniowych które akceptuje. Zazwyczaj są to:

 • Warta
 • Hestia
 • PZU
 • Compensa
 • Generali
 • Allianz

Aby mieć pewność że ubezpieczenie zostanie zaakceptowane przez firmę leasingową, należy ubezpieczyć pojazd zgodnie z wymogami leasingu, które często znajdują się w załączniku do umowy leasingu, określającym zakres ubezpieczenia.

oferta leasingu

Ubezpieczenie w leasingu a rozłożenie płatności na raty.

Czy można rozłożyć ubezpieczenie AC/OC na raty, kiedy pojazd jest w leasingu ? Większość firm wymaga płatności jednorazowej za polisę jeżeli jest zawierana poza pakietem firmy leasingowej. Kiedy polisa jest zawierana w ramach oferty leasingu, można takie ubezpieczenie rozłożyć na raty. Często jest to 2, 4, 6 lub 11 rat. Takie raty są wliczane do faktury, powiększone o VAT oraz opłatę za rozłożenia polisy na raty. Taka polisa staje się skrajnie droga i zabieg nieopłacalny. Są firmy leasingowe takie jak np. AliorLeasing, które w powyższym schemacie rozkładają polisy zewnętrzne na raty.

Dodatkowe opłaty za polisę obcą w umowie leaisngu.

Jeżeli decydujemy się na obcą polisę (poza leasingiem) musimy się liczyć z dodatkową opłatą ze strony firmy leasingowej. Opłata jest naliczana co roku, kiedy wybieramy zewnętrznego ubezpieczyciela. Wysokość takiej opłaty to od 200 zł do nawet 500 zł netto. Okazuje się jednak że pomimo dodatkowego kosztu, zewnętrzna polisa może być opłacalna czyli znacznie niższa z uwzględnieniem tych dodatkowych 200 czy nawet 500 zł.

Kiedy ubezpieczenie w leasingu, a kiedy szukać poza leasingiem?

Jeżeli posiadasz własne zniżki, może się okazać że propozycja poza pakietem firmy leasingowej będzie dla ciebie korzystna. Kiedy twoja firma nie ma zniżek, lub w ostatnim czasie spowodowałeś wypadek lub szkodę z AC lub OC, wtedy warto zastanowić się nad propozycją bezpośrednio z leasingu.

Zawsze warto porównać składkę w kilku miejscach wówczas mamy pewność, że wybierzemy najlepszą możliwą opcję ubezpieczenia.

Na naszej stronie porownywarkaleasingowa.pl znajdziesz porównywarkę ubezpieczeń. Specjalizujemy się w obsłudze polis dla firm leasingowych co daje nam możliwość, przygotowania najlepszych ofert z uwzględnieniem oczekiwań poszczególnych firm leasingowych. Nasi specjaliści zajmą się też wszystkimi formalnościami jakich oczekuje leasing ( wnioski, skany polis, potwierdzenia płatności itp…) Sprawdź składkę nowej polisy lub wznowienia https://porownywarkaleasingowa.pl/ubezpieczenia-leasing/

ZAMÓW KONTAKT

Chcesz porozmawiać ze specjalistą ds. leasingu ? Zostaw kontakt do siebie, a oddzwonimy! Pracujemy codziennie od Poniedziałku do Piątku od 9:00 do 17:00 Dla nas nie ma trudnych pytań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat procedury, podatków, optymalizacji oferty ? Jesteśmy dla ciebie.

Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na kontakt telefoniczny i mailowy z przedstawicielem PorownywarkaLeasingowa.pl Zgoda jest bezterminowa i możesz ją wycofać w każdym momencie wysyłając wiadomość na adres biuro@porownywarka-leasingowa.pl w treści wycofując zgodę z podaniem danych jakich dotyczy tj. adres e-mail i numer telefonu.